Powrót do pytań

27 lipca 2023

Co daje siłę do przezwyciężania problemów?

  1. UWAŻNOŚĆ i WSPÓŁCZUCIE: Obserwuj swoje bieżące doświadczenie. Pamiętaj, że ból emocjonalny jest zaproszeniem do słuchania siebie, swoich potrzeb. Postaraj się to robić bez ponaglania, osądzania oraz blokowania i unikania tego, co się z Tobą dzieje w danej chwili. Zadawaj sobie pytania: Co czuję? Jakie emocje przeżywam? Co czuję w ciele? Jakie myśli przechodzą mi przez głowę? Jak się zachowuje? Co robię, jak działam? Czego naprawdę teraz potrzebuję?
  2. PRZESTRZEŃ i CZAS: Zwolnij. Zrezygnuj z dodatkowych projektów. Weź wolne. Czy możesz mieć więcej czasu  dla siebie i bliskich, nawet kosztem mniejszych zarobków? Wiele osób w gabinecie psychoterapii mówi: kiedyś zarabialiśmy mniej, ale mieliśmy bliższą relacje. Było więcej czasu na rozmowy, czułość, dotyk, śmiech i zabawę.
  3. NICNIEROBIENIE: Boimy się nudy, stagnacji, braku produktywności. Sądzimy, że coś nas ominie, nasze życie będzie bezwartościowe. A tymczasem dopiero teraz życie nas omija. Dostrzegasz ptaszka na poręczy balustrady. Kształt chmur. Gwiazdy w bezchmrurną noc. Szum liści. Niesamowity owad właśnie chodzi Ci po ręce. Obserwowanie deszczu, fal morza, ognia śpiącego na fotelu kota staje się przygodą. Wielkim odkryciem. Od czego zacząć nicnierobienie? Po prostu usiądź i siedź. Obserwuj co widzisz, słyszysz, czujesz. Powoli wyłoni się stół, rośliny, szafa, kształt chmur. Obserwuj. Zauważaj. Doświadczaj. Najpierw zwolnij, uwolnij godziny. Dopiero potem zapisz się na boks albo lekcje gry na gitarze, jeśli naprawdę czujesz że sprawi Ci to przyjemność. W kolejnym przypadku będą to kolejne zadania, ledwo wciśnięte w zapełniony grafik.
  4. KONTAKT Z DRUGIM CZŁOWIEKIEM: Usiądź i słuchaj. Spójrz na bliską Ci osobę, by przyjrzeć się jej uważnie, jakby wcześniej nie zdarzyło Ci się jej widzieć.  Zwróć uwagę na jej twarz, kolor oczu, włosów, wzór zmarszczek na skórze, sposób mówienia. Zauważ jak się porusza, jak chodzi, jaki ma wyraz twarzy, mowę ciała i ton głosu. Spróbuj odczytać jej emocje i potrzeby. Słuchaj jej uważnie, jakby była najbardziej fascynującym rozmówcą, jakiego zdarzyło Ci się spotkać i jakby sama możliwość słuchania jej kosztowała fortunę. Bądź zaciekawiony, otwarty, dawaj znać, że słuchasz, odzwierciedlaj co usłyszałeś. Zadawaj pytania. Pokaż, że słyszysz, że obchodzi Cię, co przeżywa. 
Moc Myśli - logo. psycholog Warszawa

Moc Myśl

 

psycholog Warszawa Targówek

psycholog Warszawa Bielany

psycholog dziecięcy Warszawa Targówek

psycholog dziecięcy Warszawa Bielany

psychoterapia Warszawa Targówek

psychoterapia Warszawa Bielany

 

 

 

Wszelkie prawa zastrzeżone @ Moc Myśli 2022, polityka prywatności

ikona