Moc Myśli Gabinety pomocy psychologicznej i psychoterapii Warszawa Wola oferują udział w psychoterapii dla dzieci. Przed przystąpieniem do procesu terapeutycznego warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych kwestii, takich jak dotychczasowe doświadczenie terapeutów, metody pracy oraz atmosfera podczas sesji, aby wybrać najlepszą opcję dla swojego dziecka. W jakich obszarach największe doświadczenie mają nasze terapeutki i jakie metody wykorzystują? Zapraszamy do lektury!
Psychoterapia dla dzieci staje się coraz bardziej popularnym rozwiązaniem dla rodziców, którzy chcą pomóc swoim dzieciom w przezwyciężeniu trudności emocjonalnych, rozwojowych czy problemów z zachowaniem. Niektórzy rodzice decydują się na psychoterapię dla swojego dziecka, gdy dziecko wykazuje problemy w szkole, ma trudności z nawiązywaniem przyjaźni lub przeżywa trudne emocje w związku z wydarzeniami takimi jak rozwód rodziców lub np. utratę bliskiej osoby. Jednym z najczęstszych powodów, dla których rodzice szukają pomocy u psychoterapeuty, są zaburzenia lękowe. Dzieci często doświadczają lęków, takich jak lęk przed separacją z opiekunem, przed przemocą lub przed nieznajomymi sytuacjami. Lęki te mogą wpływać na codzienne życie dzieci, uniemożliwiając im wypełnianie zadań rozwojowych takich jak np. pójście do szkoły lub nawiązywanie przyjaźni.
Psychoterapia skierowana dla dzieci to proces, w którym wykorzystuje się różne techniki i metody pracy dostosowane do wieku rozwojowego dziecka, w celu pomocy mu w przezwyciężeniu trudności emocjonalnych i trudnych zachowań. Oto kilka najczęściej wykorzystywanych przez na metod stosowanych w terapii dzieci:
Terapia behawioralna - inaczej stosowana analiza zachowania, opiera się na zmianie zachowania dziecka poprzez kształtowanie pozytywnych nawyków i umiejętności społecznych. Skupia się wokół podstawowych procesów uczenia się. Jej podstawowym celem jest kształtowanie u dziecka jak największej ilości zachowań adaptacyjnych, rozwijających jego niezależność i umożliwiających mu efektywne funkcjonowanie w środowisku. Jest uznawana za jedną z najbardziej skutecznych metod pracy z dziećmi z całościowymi zaburzeniami rozwoju, w tym dziecka z autyzmem.
Terapia poznawczo-behawioralna - koncentruje się na zmianie negatywnych myśli i przekonań dziecka, leżących u podstaw trudności emocjonalnych,Terapia systemowa - skupia się na badaniu, znajdowaniu i zmianie wzorców zachowań zachodzących między dzieckiem a jego podstawowym systemem funkcjonowania jakim jest rodzina, dzięki temu ujęciu można łatwiej zrozumieć jaką funkcję pełni objaw prezentowany przez dziecko w szerszym kontekście.
Terapia przez sztukę - wykorzystuje różne techniki artystyczne, takie jak rysowanie, malowanie i rzeźbienie, aby pomóc dziecku wyrazić swoje emocje i przeżyć proces terapeutyczny, dodatkowo stworzone przez dziecko dzieło pozwala spojrzeć na problem z perspektywy dziecka i lepiej zrozumieć jego przeżycia.
Terapia poprzez zabawę - wykorzystuje naturalną ciekawość dziecka i potrzebę spontaniczności, proponując wejście kontekst i świat zabawy, proponując dziecku różnorodne aktywności, dopasowane do jego wieku czy zainteresowań. Terapia przez zabawę sprawdza się świetnie u młodszych dzieci, pomaga odreagować napięcia i emocje. Wspiera proces przepracowywania traumy, może pomóc dziecku rozwijać nowe umiejętności społeczne i emocjonalne.
Ważne jest, aby terapia była dopasowana do indywidualnych potrzeb dziecka i jego sytuacji życiowej. W przypadku dzieci, terapia powinna być prowadzona przez specjalistów z doświadczeniem w pracy z dziećmi i z wykorzystaniem odpowiednich technik terapeutycznych.
Moc Myśl
psycholog Warszawa Targówek
psycholog Warszawa Bielany
psycholog dziecięcy Warszawa Targówek
psycholog dziecięcy Warszawa Bielany
psychoterapia Warszawa Targówek
psychoterapia Warszawa Bielany
Wszelkie prawa zastrzeżone @ Moc Myśli 2022, polityka prywatności