Wszystko, co powinieneś wiedzieć o psychoterapii grupowej

 

Psychoterapia grupowa może być bardzo pomocna w leczeniu większości problemów lub zaburzeń psychicznych. Jest to forma pracy terapeutycznej, pozwalająca na zbudowanie stabilnego poczucia własnej wartości, nabycia i rozwinięcia umiejętności społecznych, dzięki którym możliwe staje się, nawiązywanie i podtrzymywanie satysfakcjonujących relacji z innymi ludźmi. Kolejną  z korzyści korzystania z psychoterapii grupowej jest wzrost wzglądu w siebie, samoświadomości. Jest to o tyle ważne, że pozwala nam skuteczniej zarządzać sobą, swoimi emocjami, odpowiadać na potrzeby w sposób służący utrzymaniu dobrostanu. Psychoterapia grupowa  może stać się także, bodźcem do podejmowania aktywności na różnych płaszczyznach: osobistej, zawodowej, towarzyskiej. Uczestniczenie w terapii grupowej, może stanowić motywacje do wychodzenia ze strefy komfortu i testowania nowych strategii do radzenia sobie, aby móc zaspokoić swoje potrzeby.

 

Psychoterapia grupowa, jest rzadko uwzględnianym wyborem przez osoby chcące rozpocząć terapię. Jednak najnowsze badania nad skutecznością psychoterapii grupowej dowodzą, że daje ona bardzo dobre i szybkie efekty. Znaczące zmniejszenie objawów odnotowuje się nawet u 84% pacjentów po zaledwie 10-14 tygodniach intensywnej terapii grupowej.

 

Co to jest psychoterapia grupowa?

 

W psychoterapii grupowej wykorzystuje się relacje, jakie tworzą się pomiędzy członkami grupy. Jest to cenna przestrzeń, służąca rozwijaniu naszych umiejętności społecznych oraz pole do obserwowania tego, jakie role przyjmujemy w kontakcie z innymi ludźmi i w jaki sposób reagujemy w różnych sytuacjach.

 

Dzięki większej liczbie uczestników otrzymujemy więcej informacji zwrotnych i pomysłów na sposoby radzenia sobie z trudnościami. Reakcja grupy na naszą osobę jest też cenna z uwagi na to, że mocniej docierają do nas sygnały będące udziałem większej liczby osób.

 

Dodatkowo, w przeciwieństwie do terapii indywidualnej, uczestnicy grupy mogą udzielać sobie wzajemnie wsparcia, dzięki czemu zyskują poczucie, że są potrzebni. Jest to szczególnie ważne, w doświadczaniu poczucia izolacji, stanów depresyjnych czy myśli samobójczych.

 

W jakich sytuacjach warto zdecydować się na psychoterapię grupową?

 

Psychoterapia grupowa, jako forma pracy terapeutycznej ma wysoką skuteczność w leczeniu większości problemów lub zaburzeń psychicznych. Może być stosowana jako uzupełnienie psychoterapii indywidualnej, na przemian z sesjami grupowymi i indywidualnymi lub jako jedyna stosowana forma oddziaływania terapeutycznego. Psychoterapia grupowa jest niezwykle pomocna, w pracy nad obszarami problemowymi takimi jak:

 

  • nieśmiałość i fobia społeczna;
  • uzależnienia;
  • problemy z poczuciem własnej wartości, samooceną;
  • zaburzenia nastroju, takie jak: depresja i lęk;
  • zespół stresu pourazowego;
  • choroby przewlekłe;
  • zaburzenia odżywiania, takie jak: anoreksja i bulimia;
  • stale odczuwane napięcie i niepokój;
  • żałoba po stracie bliskiej osoby lub po rozstaniu.

 

Dla osób z problemami w relacjach z ludźmi psychoterapia grupowa wydaje się najlepszą propozycją. Jednak jeśli problemy te są szczególnie nasilone, na przykład gdy ktoś nigdy nie był w bliskim związku, a w sytuacjach grupowych najczęściej doświadczał napiętnowania i odrzucenia – potrzebnych może być kilka sesji przygotowujących do udziału w grupie terapeutycznej lub wcześniejsza/równoległa psychoterapia indywidualna.

 

 

 

Psychoterapia grupowa Warszawa

Moc Myśli - logo. psycholog Warszawa

Moc Myśl

 

psycholog Warszawa Targówek

psycholog Warszawa Bielany

psycholog dziecięcy Warszawa Targówek

psycholog dziecięcy Warszawa Bielany

psychoterapia Warszawa Targówek

psychoterapia Warszawa Bielany

 

 

 

Wszelkie prawa zastrzeżone @ Moc Myśli 2022, polityka prywatności

ikona