Czasami życie w związku przynosi wiele rozczarowań, atmosfera między kochającymi się ludźmi staje się napięta, czują się przytłoczeni nawartwiającymi się trudnościami. Partnerom coraz trudniej jest się ze sobą porozumić, czują, że kończy im się cierpliwość by zrozumieć, o co chodzi tej drugiej stronie. Czują, że przestają być tak zaangażowani w tworzenie związku, pojawiają się trudności w życiu seksualnym, mają poczucie oddalania się od siebie. Być może towarzyszy temu kryzys np. spowodowany zdradą. Warto wówczas rozważyć sięgnięcie po profesjonalną pomoc - udział w psychoterapii dla par.

 

Czym jest psychoterapia par?

 

Psychoterapia par to rodzaj psychoterapii, w której terapeuta pomaga członkom związku przyjrzeć się bliżej ich realacji, rozwiązać problemy i konflikty, a także poprawić jakoś związku i więź łączącą partnerów w każdym z jej aspektów. Psycholog w terapii par stara się zaoferować wsparcie oraz znalezienie rozwiązania aktualnie przeżywanych trudności. Terapia par jaką prowadzimy w Moc Myśli jest skierowana nie tylko do małżonków czy narzeczonych, ale również do osób ze związków nieformalnych, w tym do społeczności osób LGBT+.

 

Kiedy wskazana jest psychoterapia par?

 

Życie w zwiazku nieustannie ewoluuje, a w trakcie tego procesu partnerzy muszą dostosowaywać się do pojawiającychc się zmian oraz wielu, nowych wyzwań: m. in. zawodowych, osobistych,  rodzinnych. Często pary znajdują się w takim punkcie, w którym zastanawiają się, co zrobić dalej, aby uratować związek. W takim momencie psychoterapia par w mieście Warszawa może okazać się najlepszą alternatywą. Głównym celem terapeuty jest wsparcie pary w rozwiazaniu konfliktu, w podniesieniu poziomu satysfakcji, jaką czerpią z relacji. W żadnym wypadku terapeuta nie jest sędzią, nie zajmuje się też znalezieniem racji po jednej ze stron w danej sytuacji konfliktowej. Jego zadaniem jest znalezienie punktów wspólnych, wysłuchanie obu osób tworzących związek oraz wspólne poszukiwanie rozwiazań służące obu stronom. W gabinecie psychologicznym jest miejsce, aby w spokojnych i dostosowanych do indywidualnych potrzeb pary warunkach przyjżeć się aktualnie ważnej dla partnerów sytuacji.

Cele psychoterapii to m. in określenie:

  •  jakiej zmiany partnerzy oczekują w obrębie związku,
  • jakie czynniki, utrzymują konflikty,
  • nowych sposobów wyrażania uczuć, które są sprzyjające dla dalszego rozwoju relacji,
  • stylów komunikacji, istniejących w parze,
  • pozytywnych aspektów, które łączą parę,
  • interakcji, które stanowią próbę wzajemnego zrozumienia,

 

Celem terapii par jest stworzenie ustrukturyzowanego planu interwencji, dostosowanego do każdego konkretnego przypadku i uwzględniającego indywidualne problemy, które każdy z partnerów może przedstawić z własnej perspektywy i które wpływają obecnie na związek.Psychoterapia par nie jest gwarancją, że związek wróci do poprzedniego stanu harmonii, ale raczej, że oboje partnerzy poznają się na nowo i będą mogli dać sobie nawzajem kolejną szansę opartą na rzeczywistości, a nie na tęsknocie za przeszłością.

 

Psychoterapia par polega na wyznaczaniu nowych celów, wprowadzeniu uzgodnionych zmian i zapewnieniu, że w przyszłości komunikacja będzie bardziej efektywna.W niektórych przypadkach psychoterapia kończy się decyzją o rozstaniu, w takich przypadkach terapia powinna zostać zakończona, ale nie można tego uznać za porażkę, ponieważ praca terapeutyczna przyniesie pozytywne efekty zarówno w wymiarze indywidualnym, jak i w kontekście łatwiejszego poradzenia sobie z zakończeniem związku np. w trakcie podjęcia nieuniknionych negocjacji dotyczących podziału rzeczy wspólnych, a także porozumień dotyczących innych członków rodziny.

 

Psychoterapia par warszawa

Moc Myśli - logo. psycholog Warszawa

Moc Myśl

 

psycholog Warszawa Targówek

psycholog Warszawa Bielany

psycholog dziecięcy Warszawa Targówek

psycholog dziecięcy Warszawa Bielany

psychoterapia Warszawa Targówek

psychoterapia Warszawa Bielany

 

 

 

Wszelkie prawa zastrzeżone @ Moc Myśli 2022, polityka prywatności

ikona